Senior Leadership Team

Headmaster
Mr Matthew Bryan
MA (Cantab.) MA (Oxon.) MSc FRSA

Deputy Head
Mr Ben Moir
MA (Ed) BSc (Hons) PGCE

Director of Studies 
Mr David Harry
BA (Hons) PGCE 

Head of Pre-Prep
Mrs Nicki Mould
BA (Hons) QTS

Director of Finance
Mrs Karen Anderson
FCCA

Department Heads

Head of Maths
Mr David Harry
BA (Hons) PGCE 

Head of English
Mrs Kate Forster
BA (Hons) QTS

Head of Science
Mrs Johanna O’Neill
BA (Hons) PGCE

Head of Humanities
Mrs Penny Macfarlane
BA (Hons) PGCE

Head of Art & DT
Miss Tara Pandey
BA (Hons) Illustration LCP

Head of Drama
Mrs Sheila Manson
BA (Hons)

Head of Music
Miss Chloe du Pon
BA (Hons)

Head of Sport
Miss Zoe Feenan
BA (Hons) QTS

Head of Computing / Able, Gifted & Talented Coordinator
Mrs Emma Forrest
BA (Hons) PGCE

Head of PSHEE / Head of Modern Foreign Languages
Mrs Nina Cornwell-Hogg
NNEB FDA

Head of Learning Support
Miss Genevieve Alexander
MA BA (Hons) PGCE

Teaching Staff

Nursery Leader
Mrs Sheila O’Brien
NNEB

Nursery Teaching Assistant
Miss Holly Mclaren
Childcare and Education Diploma Level 3

Nursery Teaching Assistant
Mrs Shirley Carter
Early Years Care and Education Diploma Level 3

Nursery Assistant
Mrs Ali Lye
BA Combined Honours CPE LPC (Law)

Kindergarten Teacher
Mrs Jemma Winterton
NNEB

Kindergarten Teaching Assistant
Mrs Nicola Houston
Cache Level 3

Kindergarten Teaching Assistant
Mrs Rebecca Chambers
LLB (Hons)

Reception Teacher
Miss Andrea Beasley
BA (Hons)

Reception Teacher
Mrs Nicola Hamer
BEd (Hons)

Reception Teaching Assistant
Mrs Melanie Lee
NNEB

Reception Teaching Assistant
Mrs Christine Hamilton
BA (Hons)

Form I Teacher
Miss Jo Firth
BEd (Hons)

Form I Teacher
Mrs Jane Beet
Cert Ed

Form I Teaching Assistant
Miss Rebecca Clarke
BSc (Hons)

Form I Teaching Assistant
Mrs Daniela Casey
HLTA Level 3 TA

Form I Teaching Assistant
Miss Sara Cedola

Form I Learning Support Assistant
Mrs Claire Collins
BA (Hons) PGCE

 

 

Form II Teacher
Mrs Justina Quarm
BA (Hons) QTS

Form II Teacher
Mrs Joanna Hall-Palmer
BA (Joint Hons)

Form II Teacher
Mrs Stephanie Graham-Scott
BA (Hons) QTS

Form II Teaching Assistant
Miss Katie Luff
Cache Level 3

Form II Teaching Assistant
Mr Joseph Pittaway

Form III Teacher/Outdoor Education Teacher
Miss Charlotte Thorpe
BA (Hons)

Form III Teacher
Mrs Johanna O’Neill
BA (Hons) PGCE

Form III Teaching Assistant
Mrs Romola Kite
MEd BA (Hons) PGCE 

Form III Teaching Assistant
Miss Emily Edser
NVQ

Form IV Teacher
Mrs Penny Macfarlane
BA (Hons) PGCE 

Form IV Teacher
Mrs Sheila Manson
BA (Hons)

Form IV Teaching Assistant
Mr Tom Blewitt
BA (Hons) PGCE

Form V Teacher
Mrs Emma Forrest
BA (Hons) PGCE

Form V Teacher
Miss Zoe Feenan
BA (Hons) QTS

Form V Teacher
Mrs Lorraine Burge
BA (Hons) QTS

Form V Teaching Assistant
Miss Holly Butler
HL TA UAL Level 3

Form VI Teacher
Mrs Nina Cornwell-Hogg
NNEB FDA 

Form VI Teacher
Miss Tara Pandey
BA (Hons) Illustration LCP

Maths Teacher
Mrs Susanne Gibson
BA (Hons) PGCE QTS MEd

Games & Outdoor Learning Teacher
Mrs Joanna Hall-Palmer
BA (Joint Hons)

PE & Games Teacher
Mr Tom Blewitt
BA (Hons) PGCE

Learning Support Teacher
Mrs Diana Burton
BA Hons

Learning Support Assistant
Mrs Tracey Madgwick

Art Technician
Miss Holly Butler HL TA UAL Level 3

Lunchtime Supervisor
Mrs Diana Godwin-Austen

After-School Care Coordinator
Mrs Louise Collins
BA, BTEC HND

Gap Students
Mr Joseph Pittaway
Miss Emily Edser

Administration Staff

Head’s PA
Mrs Jussie Yeats
BSc (Hons)

Receptionist
Mrs Gwen Edwards

Registrar
Mrs Lynne Crisp

Marketing Manager
Mrs Nicola Malcolm
B.Journ BA (Hons)

IT Manager
Mr Neil Harding

School Accountant
Mr Kevin Holcombe

HR & Compliance Officer
Mrs Holly Wells

Estates & Facilities Manager
Mr Michael Taylor

Grounds & Maintenance Assistant
Mr Phillip Cox